• OMX Baltic−0,21%262,46
  • OMX Riga1,09%887,15
  • OMX Tallinn−0,2%1 691,9
  • OMX Vilnius−0,06%1 003,01
  • S&P 500−0,19%5 702,55
  • DOW 300,09%42 063,36
  • Nasdaq −0,36%17 948,32
  • FTSE 100−1,19%8 229,99
  • Nikkei 2251,53%37 723,91
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,89
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%103,34
  • OMX Baltic−0,21%262,46
  • OMX Riga1,09%887,15
  • OMX Tallinn−0,2%1 691,9
  • OMX Vilnius−0,06%1 003,01
  • S&P 500−0,19%5 702,55
  • DOW 300,09%42 063,36
  • Nasdaq −0,36%17 948,32
  • FTSE 100−1,19%8 229,99
  • Nikkei 2251,53%37 723,91
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,89
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%103,34
  • ST
  • 05.01.16, 07:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Viimaks saab ära vajunud ehitiste probleem lihtsa lahenduse

Uretek Baltic`u tehnoloogia on ära vajunud pinnaste parandamise viinud täiesti uuele tasemele. Nende poolt välja töötatud unikaalse geopolümeeriga saavad nüüd ka siinsed ehitised vajumise probleemile kiire lahenduse.
Pinnase tihendamine geopolümeeriga
  • Pinnase tihendamine geopolümeeriga
Tasub teada
“Harkus FEB ASi vastavatud laos parandati paar nädalat tagasi 100 meetrit põrandat (stabiliseeriti betoonplaadid) 5 tunniga,” räägib Reiner-Latõšev. “Õhtul, kui ladu suleti, alustas meeskond tööd, keskööks saadi valmis ja hommikul jätkus laos jälle tavapärane tegevus.”“Tartus sai novembris Ureteki tehnoloogia abil stabiliseeritud ja tõstetud kuue korteri,  kahe koridori põrandad ja välistrepid kokku 560 m,” räägib ta.
Põhjus, miks meie linnapildis mitmeid ära vajunud hooneid ja rajatisi on, seisneb ilmselt selles, et ei ole olnud piisavalt head lahendust probleemide likvideerimiseks. Erinevaid võimalusi küll leidub, kuid need on ajamahukad ja igapäevaelu häirivad. “Väga palju probleeme on buumiaegsete, 2007. – 2008. aastatel ehitatud majadega,” sõnab Uretek Baltic`u juht Roman Reiner-Latõšev. Peamine põhjus seisneb aluspinnastes, mis on jäänud korralikult tihendamata ja nüüd on tulemus vajuvate vundamentide, põrandate ning taristute näol käes.
Aluspinnase vajumise reedavad praod
“Kui põranda ja liistu vahele tekib vahe, on juba probleem,” selgitab Reiner-Latõšev, kelle sõnul viitab igasugune pragu sellele, et konstruktsioonis on tekkinud nihked või liikumised. Ja sellisel juhul peaks kohe ka spetsialisti poole pöörduma. Mida aeg edasi, seda suurem kahju tuleb. Reiner-Latõšev toob näiteks ühe korterelamu, mille põrandad on ajapikku ligi 4 cm vajunud. Selle tulemusel on  mitmetel esimese korruse korteritel seinad rebenenud keskelt lahti nii, et magamistoast on võimalik näha otse suurde tuppa.
Mida sellisel juhul teha, kui remont ei ole enam lahendus? “Esmalt tuleks vajumise põhjus likvideerida ehk aluspind tihendada, ”räägib Reiner-Latõšev. Tüüpiline viga on see, et valatakse vajunud põrandale lisakiht segu, mille tulemusel tõuseb pinnasele rõhuv kaal ja vajumine hoopis intensiivistub. Eriti hull lugu on aga põrandaküttega hoonetes. “Põrandaküttetorustik ei ole ju vedru, mis vajumisele järele annab, mingil hetkel see lihtsalt katkeb,” räägib ta. Tihti hakataksegi probleemiga tegelema alles siis, kui asi on tõeliselt hapu.
Ligi 30aastase töö ja arenduse tulemusena on jõutud täiesti unikaalse geopolümeer-vaikude seguni.
Ureteki tehnoloogiaga saab need probleemid nüüd lihtsalt lahendada
Suur samm edasi on ka see, et tulemus jääb püsima. Reiner-Latõsevi sõnul algab kõik materjalist – geopolümeerist. Ligi 30aastase  töö ja arenduse tulemusena on jõutud täiesti unikaalse geopolümeervaikude seguni, mille paisumisomadust saab aluspinnaste kandevõime parandamiseks kasutada.
Materjal on niivõrd püsiv, et ei lagune ei vees, kemikaalide toimel ega ka aja vältel. Mistõttu pole ime, et mujal  maailmas on see väga hinnatud ka tammide ja sildade aluspinnaste tihendamisel. Geopolümeeriga on pinnaseid võimalik parandada kuni 13 meetri sügavusele.
“Kliendi jaoks on kogu tööprotsess muutunud väga mugavaks, saame aluspindu tihendada põrandaid lõhkumata ja nii, et ka kogu mööbel jääb omale kohale,” räägib Reiner-Latõsev.
Geopolümeer süstitakse pinnasesse. Selle jaoks puuritakse 12-15 mm`i suurused augud. Sisetingimustes tehakse auk läbi parketi, plaaditud põranda puhul võimalusel vuugi vahele. Esmalt täituvad kõik tühimikud ja seejärel hakkab pinnas tihenema. Lõpuks liigub geopolümeer väiksemat vastupanuteed üles, mistõttu on välitingimustes võimalik ka üleliigne vesi pinnasest välja ajada.
Geopolümeeri käsitlemine nõuab erioskusi. Kui esmapilgul võiks tunduda, et vaja on vaid head materjali ja protseduur ise on lihtne, siis Reiner-Latõšev lükkab selle kohe ümber. Geopolümeer nõuab tema sõnul tohutut käsitlemisoskust. Et pinnasesse jõuaks õige kogus materjali,  peab kogu tööprotsess toimuma kindlal intervallil. Kui midagi valesti läheb, siis hiljem seda enam parandada ei ole võimalik.Tänu 30aastasele töökogemusele on nad suutnud vigu vältida, kuid selleks on tehtud väga palju eeltööd. Kogu protsessi kontrollitakse ka laseritega. Reiner-Latõševi sõnul on mitmeid ebaõnnestumise näiteid võimalik tuua endiste Uretek Baltic`u töötajate katsetustest analoogset teenust pakkuda. “Luuakse mingisugune geopolümeeri sarnane materjal, kuid käsitleda seda ei suudeta,” räägib ta. Olulist rolli mängivad siin just tehnilised lahendused.  Sarnast teenust pakutakse ka vahuga, kuid viimane on üsna kontrollimatu materjal. Geopolümeeri puhul hilisemat  järelpaisumist või mahukahanemist karta ei ole vaja.   Vajunud ehitised tõstetakse ja stabiliseeritakse. Paljudel juhtudel  tekitab aluspinnase vajumine väga suuri liikumisi ka ehitise konstruktsioonis. Seetõttu tuleb lisaks pinnase tihendamisele ka ehitist ennast (või põrandaid) tõsta ja stabiliseerida. Kui suurt raskust on võimalik tõsta? Seda Reiner-Latõšev välja tuua ei oska, kuna vastavat katset ei ole olnud vaja teostada, kuid näiteks raudteesilla tugipostide stabiliseerimisel ning tõstmisel arvestati kaaluga kuni 200 tonni ruutmeetrile.Ja reaalsuses kulgeb ka see tööprotsess üsna kiirelt ja valutult. Vaja on vaid kindlaks teha, kas hoone või rajatis tõstmisele vastu peab.
Laohoonetes loodivad ja stabiliseerivad nad põrandaid nii, et ka riiulid koos kaubaga jäävad puutumatult omale kohale. Parima tulemuse saavutamiseks on tõstetava pinnase koormamine raskusega hoopis vajalik. Ehk kogu loomulik raskus, mis antud kohas tavapäraselt asetseb, mitte ei või vaid peabki sinna jääma kogu tööprotsessi ajaks.
Kui   suur on inimeste huvi antud teenuse vastu? Reiner-Latõševi sõnul on tehnoloogia väga hästi vastu võetud, mitmed vajumise probleemid on ka juba lahenduse saanud. “Paljud muidugi ei suuda uskuda, et selline võimalus nüüd olemas on,” sõnab ta.
Esimesed katsed geopolümeeriga vundamentide stabiliseerimiseks ja pinnaste parandamiseks tehti juba 1980. aastal. Senini on tehnoloogiat pidevalt täiustatud ning praeguseks on Soomes loodud Uretek Worldwide Oy’st kasvanud välja rohkem kui 50 riigis tegutsev geotehnilistele inseneritöödele spetsialiseerunud töövõtjate võrgustik. Uretek Worldwide’i täisomandatud tütarettevõtted asuvad Soomes,  Rootsis, Ühendkuningriigis ja Hiinas.
Tehnoloogiat on peamiselt rakendatud erinevates elu-, äri- ja avalikes hoonetes, maandumisradadel, muinsuskaitselistes hoonetes, maanteedel, raudteedel ja muud tüüpi taristutes.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 18.09.24, 18:11
Freedom Holding Corp. tegevjuht Timur Turlov: Kas tehnoloogiahiidude ajastu on lõppemas?
USA aktsiaturud koonduvad suurimate tehnoloogiaettevõtete ehk “suure seitsmiku” ümber, kuhu kuuluvad Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOG), Amazon (AMZN), Nvidia (NVDA), Meta Platvormid (META) ja Tesla (TSLA). Neist kuus suurema aktsiad moodustasid käesoleval aastal S&P 500 indeksi koguväärtusest 28%, mis on märkimisväärne kasv võrreldes 2011. aastaga, mil suurest seitsmikust oli 13%-ga esikümnes vaid kolm ettevõtet. Kas ja kuidas on olukord ajapikku muutumas ning kas tehnoloogiahiidude ajastu on lõppemas, heidab pilgu Freedom Holding Corp. tegevjuht ja Freedom Finance Europe asutaja Timur Turlov.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele